Kadın  Beyni

Kadın hayatının evrelerinin çoğu hormonlarla yönetilir.Hormonlar beynin isteyeceği şeyleri belirler. Sosyal,cinsel,saldirgan davranışların yönlendirilmesinde yardımcı olur. Baştan çıkarıcı olmamıza, partiler  vermemize ,gerilmemize, öfke patlamaları yaşamamıza ,saldırganlaşmamıza ,anlamsız  tepkiler  vermemize  özellikle özel dönemlerimizde...Hepsinde harekete geçmemize neden olur.

Kadın beyninde çok özel değişimler olur ve bu değişimlerin her anı yaşama davranışa yansır..

- Çocukluk

- Ergenlik

- Cinsel olgunluk

- Bekar ve Evli kadın arasındaki fark

- Hamilelik

- Çocuk yetiştirme

- Menopoz ve sonrası

gibi  birçok  dönemsel değişiklikler ya da evrelerde  farklı  davranışlar sergilenir. Erkeklerin kadınları anlaması için bu evreleri algılamaları ve bu değişimlerin dönemsel olduğunu fark ederek kadınların karekteriymiş gibi etiketler yapıştırıp yargılamamaları gerekir. Çünkü kadın ve erkek beyni çelişkili durumlarda tamamen farklı tepkiler verir.Kadınlar ve erkekler sorunları çözerken , konuşurken , depolarken beyinlerinin farklı bölgelerini kullanırlar..

Kadınlar ilk randevularındaki en ufak ayrıntıyı dahi unutmazken ,erkekler bu olayın nasıl gerçekleştiğini bile zor hatırlarlar,bu tamamen beynin yapısı ve kimyası ile ilgilidir..

Kadın beyni tartışma sırasında : dram yaratır, ergen olur, çocuk olur, hakimiyet kurmak ister ...çesitli evrelere girer bu; o an ki hangi hormonun daha üst seviyede olup kadının hangi dönemde olduğu ile ilgilidir..

Kadin beynini anlamanın yolu; ilk başta geçirdiği dönemsel evrelerin hormonların farkına varmaktan geçer ..

Detay ve örnekleriyle erkek -kadın ilişkileriyle kadın beyni seminerinde...