İlişkilerde Stres

İlişkilerde stres, belirsizlik, dıştan müdahaleler, rol karmaşası, yalnış seçimler gibi durumlardan etkilenir. Geçmişten getirilen olumsuzluklar ve şimdinin stresleri ilişkiyi zorlamaya başlar. Farklı kültürel geçmişler, cinsel sorunlar, "mesafe ayarlama"daki güçlükler, psikiyatrik sorunlar, gündelik yaşamın stresleri (maddi, iş vs) travmatik geçmiş ilişkiyi zorlayan etmenlerin başlıcalarıdır.

***Bir süre sonra ayrışmanın ve tartışmaların asıl nedenleri unutulur ve artık tartışmalar sırasında yapılan saygısızlıklar, şiddet, hakaret, belden aşağı vurmalar bir sonraki tartışmanın kaynağı haline gelmeye başlar.

Çiftler terapiye geldiğinde çoğunlukla çok uzun süre beklenmiş olur ve taraflardan biri çoğunlukla duygusal kopuş yaşamaktadır. Geç kalınmış vakalarda başarı oranı düşmekte ve geçmiş tartışma ve terapiye isteksizlik direnç kaynağı haline gelmektedir. "Momentum" kavramı ilişkilerde 100 metre uçuruma yuvarlandıktan sonra çıkmaya çalışmak yerine belli kurallara uyup daha baştan önlem almayı ifade eder.

**Bana sorarsanız her birey daha  bu konularda destek almalı ve bilgi sahibi olmalıdır, yaklaşık 50 dakikalık bir seansla ilk 6 yaşta seyredilen rol modellerin gelecekteki evliliğe nasıl yansıyacağını kestirmek mümkündür. İlişki evliliğe girmeden alınacak bir kaç seansla doğru iletişim, farklı kültürel geçmişleri tanıma, uzlaşma kültürü gibi konular ele alındığında henüz saygı ve sevgi bitmeden sorunları ve bitişleri engellemek mümkündür.

Sonuç, ilişki varsa sorun vardır, neredeyse hiç birimiz ilişkiler ve iletişim konusunda yeterli eğitimi almıyoruz ve terapiye çoğunlukla geç kalıyoruz. Ne kadar erken bu konularda danışma alırsak o kadar çok işe yarayacaktır…