Yaşam Farkındalığı

Yaşamın temeli ihtiyaçlar ve amacı da ihtiyaçları karşılamaktır. En önemli ihtiyaç davranışa yön verir. Bir hedefe ulaşamadığınızda bilin ki fark edemediğiniz geçmişinizden kaynaklı giderilmemiş bir ihtiyacınız vardır.

Beden ihtiyaçların emrindedir ve tutulduğu bekletildiği yerdir. Bilinçaltının ihtiyaçları ile bilinçli ihtiyaçlar farklı olabilir. Duygularda farkındalık olmadığında algıda sorun yaşandığında çevremizde ve bedenimizde sorunlar yaşamaya başlarız.

Ruhsal hastalıkların bir çoğu gelişim dönemlerinde bize öğretilenlerle ilgilidir. Örneğin:

Öfkeyi yaşatmanıza ilk 6 yaşta izin verilmedi, depresyona eğiliminiz artar, verici mükemmelliyetçi bir kişilik yapısıyla büyütüldünüz, panik atağa eğiliminiz artar, sürekli başkalarının yargılandığı yerlerde büyüdünüz, sosyal fobi ihtimali artar, tek kutupta yaşamak zorunda bırakıldınız, obsesyonlarınız artar,ağır taciz, empatisiz ortam vs kişilik bozukluklarına yol açar.

Yaşadığımız her olayın olumlu ya da olumsuz bir sebebi vardır, geçmiş yaşantı ve travmalarımızı fark edersek ve bunun üzerine çalışmalar yapılırsa gerçek ihtiyaçlar net olarak belirlenebilir. Ve hayat gerçek ihtiyaçlarımızla daha rahat akmaya başlar.

 

Yeteri kadar isterseniz ,istediğiniz herşeye sahip olabilirsiniz. Bunu bedeninizden taşan ve dünyayı yaratmış olan enerji ile birleşen bir coşkuyla istemelisiniz.